Na pewno wiele osób słyszało już w życiu termin taki, jak upadłość konsumencka. Jednak nie zawsze termin ten jest zrozumiały. W końcu na czym może ono polegać? Dzisiaj postaramy się rozwiązać ten problem i przybliżyć znaczenie tego pojęcia. Co ono oznacza i kto oraz kiedy może ją ogłosić? Zaraz się dowiesz! Nawet jeśli nie masz problemów finansowych, to warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego rodzaju postępowania
Finanse. Czym jest upadłość konsumencka i na czym ona polega?
Ogłoszenie i wprowadzenie w życie tego rodzaju upadłości polega na oddłużaniu osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Polega ono na postępowaniu sądowym mającemu na celu całkowite albo chociaż częściowe zlikwidowanie zadłużenia konsumenta. Oczywiście takiego postępowania nie mogą rozpocząć osoby będące współwłaścicielami w jakiejś spółce. Sama likwidacja zadłużenia polega na sprzedaży majątku konsumenta w celu spłacenia zaciągniętych przez niego zobowiązań finansowych. To doskonały sposób na wyjście ze spirali zadłużenia i rozpoczęcie nowego życia już bez zobowiązań przekraczających nasze możliwości finansowe. Pozwala to również unikać wieloletnich problemów finansowych. Jeśli jednak nie chcesz się na nie zdecydować, to możesz poprosić o podpisanie ugody z wierzycielami. W końcu ,wasze warto szukać lepszych rozwiązań , a ogłasza upadłości jest dosyć ostatecznym rozwiązaniem. Warto się zastanowić nad obiema formami rozwiązania problemów finansowych dla osób fizycznych.
Jak wygląda taki proces? Upadłość ogłasza sąd. W tym celu należy złożyć odpowiednie zgłoszenie do lokalnego oddziału a także uiścić odpowiednia płatność w wysokości kilkudziesięciu złotych. Jeśli są orzeknie tego rodzaju upadłość, to sprawa przechodzi dalej do syndyka, który jest odpowiedzialny za zapoznanie się z majątkiem zadłużonego konsumenta, oszacowanie jego wartości oraz rozpoczęcie jego spieniężenia w celu spłaty zadłużenia. Wówczas jest już prawdopodobne, że nasze zadłużenie zostanie całkowicie spłacone, chociaż nasz majątek zostanie znacząco uszczuplony.
Chociaż na co dzień staramy się unikać zobowiązań finansowych przekraczających nasze możliwości finansowe, to jednak czasem zdarza się, że zaciągniemy zobowiązania przekraczające nasz budżet. W przypadku zadłużenia, którego nie jesteśmy w stanie pokryć warto się zastanowić nad wprowadzeniem czasem dosyć drastycznych rozwiązań, które jednak pozwolą nam się wydostać z zadłużenia, szczególnie jeśli zaczynamy popadać w spirale zadłużenia.