Co wpływa na naszą produktywność?

Podnoszenie swojej wydajności to we współczesnym świecie niezwykle istotna kwestia. Pragnąc bowiem odnosić sukcesy, nie można ignorować tego aspektu. Jak być bardziej produktywnym? To pytanie, jakie jest zadawane przez wiele osób i w dalszej części tego tekstu postaramy się wskazać aspekty ułatwiające wspinanie się na wyższy poziom. Zachęcamy zatem do dalszej lektury.

Lista zadań na kolejny dzień

Pragnąc podnosić swoją efektywność, musimy sobie uzmysłowić, że jednym z tego fundamentów jest planowanie. Mając sporo na głowie trudno często stawiać na odpowiednie priorytety. Zatem warto mieć w zanadrzu listę zadań z uwzględnieniem kluczowych działań na dany dzień.
Nie wszystko jesteśmy w stanie zaplanować, lecz mając porządek w harmonogramie dnia o wiele łatwiej znaleźć czas na nieoczekiwane zadania.

Zarządzanie czasem

Warto wiedzieć nie tylko, jakie zadania należy w danym dniu zrealizować, ale też wiedzieć jak wiele czasu możemy na to przeznaczyć. Warto z powyższych względów określić jakiś limit. W ten sposób wszystko stanie się płynne i bardziej zorganizowane. Do tego nie będziemy już mieli poczucia, że czas nam przepływa bezproduktywnie i nie mamy nad tym żadnej kontroli.

Priorytety

Chcąc efektywnie działać, musimy pamiętać, że wśród zadań do realizacji są te istotne i te o mniejszej randze. Oczywiście nie zawsze oznacza to wyboru jednego zadania nad drugie, ale odpowiednie przesuwanie ich w czasie ma już rację bytu. Tak samo mylne jest przeświadczenie, że realizacja kilku zadań jednocześnie podnosi naszą efektywność. Trzeba sobie uzmysłowić, że w zdecydowanej większości przypadków jest raczej na odwrót. Poświęcając swój czas na więcej niż jedną czynność naraz, wzrasta jednocześnie ryzyko popełnienia większej liczby błędów. Co więcej, będziemy się znacznie szybciej męczyli i nasza wydajność drastycznie się obniży.

Zdrowie i samopoczucie mamy tylko jedno!

W niemałej kwestii produktywność, jaką dysponujemy, jest zależna od nas samych. Stąd też chcąc cieszyć się kolejnymi sukcesami zawodowymi, rodzinnymi i wieloma innymi powinniśmy zatroszczyć się o swój organizm. Chodzi tu w głównej merze o dietę, umiarkowaną aktywność fizyczną, a także o odpowiednią ilość snu.

Sporo ludzi ma kłopot z produktywnością, gdyż stara się realizować zbyt dużo zadań. Warto sobie uzmysłowić, że kluczem do wydajnej i efektywnej pracy jest konieczność skupienia się wyłącznie na paru kluczowych kwestiach. Trzeba zatem zastanowić się, co w danej dziedzinie jest newralgiczne i właśnie na to poświęcić swój czas. Pamiętajmy bowiem, że życie jest sztuką wyboru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *