Po co jest transport i spedycja?

W obecnych czasach możemy zauważyć znaczny wzrost gospodarki kraju. Wszystko dlatego, że ludzie coraz chętniej decydują się na prowadzenie swojej działalności gospodarczej. Bardzo popularnym kierunkiem w jakim ludzie idą jest logistyka. A jak jest logistyka to wiadomo, iż jest też transport i spedycja

Czym jest transport a czym spedycje?

Spedycja oznacza każdą działalność gospodarczą, w tym organizację przewozu ładunków na zlecenie osób prawnych lub fizycznych oraz zestaw niezbędnych czynności dodatkowych w zależności od specyfiki zlecenia. Jak każda firma, spedytorzy podlegają wielu kategoriom. Na doskonale konkurencyjnym otwartym rynku transportowym wstępny podział spedytorów stał się klasyfikacją opartą na dostępności ich zakupów. Oprócz transportu i logistyki spedycja jest jednym z głównych elementów występujących w branży TSL (transporty-spedycje-logistyka). Ponadto polega na przemieszczaniu się towarów w ramach istniejącej działalności handlowej i obowiązujących przepisów prawa. Pojęcie to obejmuje między innymi pozyskiwanie i przyjmowanie zleceń, podpisywanie umów z klientami, kompletowanie dokumentów, organizowanie transportu i wysyłanie paczek.

Natomiast jeśli chodzi o transport to jest to nic innego jak przemieszczanie się osób i towarów w przestrzeni. Wchodzi on w skład działań spedycyjnych. Więc jak widać pojęcia te są ze sobą ściśle związane i zależne od siebie. Jest kilka rodzajów transportu:
-pasażerski ,
-towarowy,
-lotniczy,
-lądowy,
-wodny,
-drogowy,
-kolejowy,
-podziemny,
-nadziemny.

Zarówno jedno jak i drugie pojęcie bardzo się ze sobą łączą. Oba terminy wiążą się z przewozem materiałów. Każda większa Firma musi działać we wcześniej wspomnianej branży TSL. Jednak można znaleźć różnice między transportem a spedycją. Chociażby w tym, że spedycja jest bardziej złożona i ma większy zakres działalności. Jeśli ktokolwiek zastanawiał się kiedyś jaką firmę wybrać czy transportową czy spedycyjną no to warto się nad tym głębiej zastanowić. Firma transportowa zajmuje się przewożeniem towarów a firma spedycyjna organizuje taki przewóz. Opracowuje ona trasę, szuka odpowiedniej firmy transportowej i informuje swoich klientów o poczynanych krokach. Najpierw przedsiębiorstwo musi wyprodukować towar , następnie go zapakować, przygotować do wysyłki i przetransportować do sklepów, hurtowni czy magazynów. Jeśli firmy przetrzymują swoje towary w magazynach to jeśli działa także na terenie innych krajów to nastąpi eksport tych towarów.
Eksport to nic innego jak sprzedaż różnych towarów i usług, które wytwarzane są na terenie danego kraju przedmiotom zagranicznym.

Podsumowując niniejszy artykuł to warto zaznaczyć, iż warto zarówno inwestować w branżę TSL, jak i korzystać z usług firm zajmujących się tą dziedziną. Takie firmy są bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach. Dzięki temu rozwija się gospodarka krajowa jak i międzynarodowa. I następuje poprawa stosunków między krajami. A o to właśnie chodzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *